Answer:
If the order is accepted, Missouri Company's change in profits: c $8,000 increase
Explanation:
Gates Company want to purchased 20,000 units at $1.00 each. Current sales would not be affected by the special order and no additional fixed costs would be incurred on the special order.
Total sales of the special order = $1.00 x 20,000 = $20,000
Variable costs are $0.60 per unit.
Total Variable costs of the special order = $0.60 x 20,000 = $12,000
Profit from the special order = Total sales - Total Variable costs = $20,000 - $12,000 = $8,000