The average waiting time for a drive-in window at a local bank is 9.2 minutes, with a standard deviation of 2.6 minutes. When a customer arrives at the bank, find the probability that the customer will have to wait the given time. Assume the variable is normally distributed.(a) Between 5 and 10 minutes(b) Less than 6 minutes or more than 9 minutes

Respuesta :

Answer:

a) 56.91% probability that the customer will have to wait between 5 and 10 minutes.

b) 65.49% probability that the client will have to wait less than 6 minutes of more than 9 minutes.

Step-by-step explanation:

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this problem, we have that:

[tex]\mu = 9.2, \sigma = 2.6[/tex]

(a) Between 5 and 10 minutes

This is the pvalue of Z when X = 10 subtracted by the pvalue of Z when X = 5. So

X = 10

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{10 - 9.2}{2.6}[/tex]

[tex]Z = 0.31[/tex]

[tex]Z = 0.31[/tex] has a pvalue of 0.6217

X = 5

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{5 - 9.2}{2.6}[/tex]

[tex]Z = -1.62[/tex]

[tex]Z = -1.62[/tex] has a pvalue of 0.0526

0.6217 - 0.0526 = 0.5691

56.91% probability that the customer will have to wait between 5 and 10 minutes.

(b) Less than 6 minutes or more than 9 minutes

Less than 6

pvalue of Z when X = 6

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{6 - 9.2}{2.6}[/tex]

[tex]Z = -1.23[/tex]

[tex]Z = -1.23[/tex] has a pvalue of 0.1230

12.30% probability that the client will have to wait less than 6 minutes

More than 9

1 subtracted by the pvalue of Z when X = 9.

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{9 - 9.2}{2.6}[/tex]

[tex]Z = -0.08[/tex]

[tex]Z = -0.08[/tex] has a pvalue of 0.4681

1 - 0.4681 = 0.5319

53.19% probability that the client will have to wait more than 9 minutes

Less than 6 or more than 9

12.30 + 53.19 = 65.49% probability that the client will have to wait less than 6 minutes of more than 9 minutes.

The probability that the customer will have to wait the between 5 and 10 minutes is 0.5691.

How to calculate the probability

The probability that the customer will have to wait between 5 and 10 minutes will be:

= (10 - 9.2)/2.6

= 0.31

In this case, the probability that the customer will have to wait between 5 and 10 minutes will be:

= 0.6217 - 0.0526

= 0.5691

Learn more about probability on:

https://brainly.com/question/25870256

ACCESS MORE
EDU ACCESS