Answer:
8.70g of Pb3O4
Explanation:
6PbO + O2 → 2Pb3O4
Molar Mass of PbO = 207 + 16 = 223g/mol
The mass of the PbO from the balanced equation = 6 x 223 = 1338g
Molar Mass of Pb3O4 = (3x207) +(16x4) = 621 + 64 = 685g/mol
Mass of Pb3O4 from the balanced equation = 2 x 685 = 1370g
From the equation,
1338g oh PbO produced 1370g of Pb3O4.
Therefore, 8.50g of PbO will produce = (8.5 x 1370)/1338 = 8.70g of Pb3O4