Answer:
For the force due to electromagnetism we use Coulomb’s inverse square law:
F=keq1q2r2
(where F is the electrostatic force, q1 & q2 are the two charges, r is the distance between them, and Coulomb’s Constant ke=14πϵ0=8.99×109Nm2C−2, where ϵ0 is the permittivity of free space)
r=keq1q2F−−−−−√
r=8.99×109Nm2C−2−1.60×10−19C×−1.60×10−19C1.0N−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−√
r=1.52×10−14m
Explanation: