a. Calculate the fraction of atom sites that are vacant for lead at its melting temperature of 327°C (600 K). Assume an energy for vacancy formation of 0.55 eV/atom.
b. Repeat this calculation at room temperature (298 K).

Respuesta :

Answer:

a. Fraction of Atom = 2.41E-5 when T = 600K

b. Fraction of Atom = 5.03E-10 when T = 298K

Explanation:

a.

Given

T = Temperature = 600K

Qv = Energy for formation = 0.55eV/atom

To calculate the fraction of atom sites, we make use of the following formula

Nv/N = exp(-Qv/kT)

Where k = Boltzmann Constant = 8.62E-5eV/K

Nv/N = exp(-0.55/(8.62E-5 * 600))

Nv/N = 0.000024078672493307

Nv/N = 2.41E-5

b. When T = 298K

Nv/N = exp(-0.55/(8.62E-5 * 298))

Nv/N = 5.026591237904E−10

Nv/N = 5.03E-10 ----- Approximated

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico