Answer:
8418 ft lbf
Explanation:
Let g = 32 ft/s2. The gravitational force that is parallel to the incline is
[tex]mgsin30^o = 161* 32* 0.5 = 2576 lbf[/tex]
The normal force that acting on the block is the gravity force component that is perpendicular to the incline:
[tex]N = mgcos30^o = 32*161*\sqrt{3}/2 \approx = 4461.8 lbf[/tex]
The friction force is the product of normal force and coefficient
[tex]F_f = \mu N = 0.2*4461.8 = 892.4 lbf[/tex]
So the net force is force of gravity subtracted by friction force
F = 2576 - 892.4 = 1683.6 lbf
So the work by this force over 5 feet distance is
W = Fs = 1683.6*5 = 8418 ft lbf