The design specifications of a 1.2-m long solid circular transmission shaft require that the angle of twist of the shaft not exceed 4° when a torque of 750 N·m is applied. Determine the required diameter of the shaft, knowing that the shaft is made of a steel with an allowable shearing stress of 90 MPa and a modulus of rigidity of 77.2 GPa.

Respuesta :

Answer:

c = 18.0569 mm

Explanation:

Strategy  

We will find required diameter based on angle of twist and based on shearing stress. The larger value will govern.  

Given Data  

Applied Torque

T = 750 N.m

Length of shaft

L = 1.2 m

Modulus of Rigidity

G = 77.2 GPa

Allowable Stress

г = 90 MPa

Maximum Angle of twist  

∅=4°

∅=4*[tex]\pi[/tex]/180

∅=69.813 *10^-3 rad

Required Diameter based on angle of twist  

∅=TL/GJ

∅=TL/G*[tex]\pi[/tex]/2*c^4

∅=2TL/G*[tex]\pi[/tex]*c^4

c=[tex]\sqrt[4]{2TL/\pi G }[/tex]∅

c=18.0869 *10^-3 rad

Required Diameter based on shearing stress

г = T/J*c

г = [T/(J*[tex]\pi[/tex]/2*c^4)]*c

г =[2T/(J*[tex]\pi[/tex]*c^4)]*c

c=17.441*10^-3 rad

Minimum Radius Required  

We will use larger of the two values  

c= 18.0569 x 10^-3 m  

c = 18.0569 mm  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico