A 12 kg box sliding on a horizontal floor has an initial speed of 4.0 m/s. The coefficient of friction between the box and the floor is 0.20. The box moves a distance of 4.0 m in 2.0 s. The magnitude of the change in momentum of the box during this time is most nearly

Respuesta :

Answer:

47.04 N*s or 47.04 kg*m/s

Explanation:

momentum is equal to mass times velocity the mass stays constant so we need to find the final and initial velocity. We are given the initial velocity of 4.0 m/s so plugging that into the momentum formula that is an initial momentum of 48 kg*m/s.

Now we can solve for  the final velocity by using the kinematic formulas. First we must find the net force which is the friction so friction is equal to coefficient * normal force with the normal force equaling the force of gravity. Therefore we get a frictional force  of 23.52 N

Now to find the acceleration we use newtons second a=f/m and get acceleration is equal to 1.96 m/s^2.

Now just find the Vfinal; Vfinal= Viinital +acceleration* time.

since the acceleration is negative we get 0.08m/s. Now just plug in to find final momentum of .96kgm/s. Then find the difference to be -47.04 kg*m/s.

Alternatively if you know that impulse is equal to change in momentum and equals force times time. We know the friction force is 23.52N in the negative direction applied for 2 seconds so we once again get  -47.04 N*s which is the same unit as kg*m/s

however since the question just asks for magnitude we take the absolute value and get 47.04 N*s

The magnitude of the change in momentum of the box during this time is      most nearly -48 kgm/s

To calculate the change in momentum of the box,

  • First, we need to calculate the final speed.

      Using

       S = (v+u)t/2........................ Equation 1

Where:

  • S = distance moved by the box
  • v = Final velocity of the box
  • u = Initial velocity of the box
  • t = time

Given:

  • S = 4 m, u = 4 m/s, t = 2

Substitute these values into equation 1 and solve for v

4 = (v+4)2/2

v = 0 m/s.

  • Secondly, we use the formula of change in momentum

M = m(v-u).................... Equation 2

Where:

  • M = change in momentum
  • m = mass of the box
  • v = final velocity of the box
  • u = initial velocity of the box

Given:

  • m = 12 kg
  • u = 4 m/s
  • v = 0 m/s (calculated)

Substitute these values into equation 2

  • M = 12(0-4)
  • M = 12(-4)
  • M = -48 kgm/s

Hence, The change in momentum of the box is -48 kgm/s

Learn more about Final velocity here: https://brainly.com/question/18762601

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico