Consider a process restringing tennis rackets. The process starts with a unit cost of $10 for the first unit—that is, c(1) = 10—and a learning rate of LR = 0.9. What will be the unit cost for the 35th unit?

Respuesta :

Answer:

The correct answer is $5.83.

Explanation:

According to the scenario, the given data are as follows:

Cost for 1st unit (C1) = $10

Learning rate (LR) = 0.9

So, we can find the unit cost for 35th unit by using logarithmic approach as follows:

[tex]C_{N}[/tex] = [tex]C_{1} N^{b}[/tex]

Where, [tex]C_{N}[/tex] = C is for cost and N is for number of unit

[tex]C_{1}[/tex] = Cost of 1st unit

[tex]N^{b}[/tex] = N is for number of unit and b is for slope of learning curve.

So, b = (Log of the learning rate) / (Log 2)

So, by putting the value, we get

[tex]C_{35}[/tex] = $10 × [tex]35^{\frac{Log 0.9}{log 2} }[/tex]

= $10 × 0.583

= $5.83

Hence, the unit cost for the 35th unit will be $5.83.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico