Answer:
The correct answer is $5.83.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Cost for 1st unit (C1) = $10
Learning rate (LR) = 0.9
So, we can find the unit cost for 35th unit by using logarithmic approach as follows:
[tex]C_{N}[/tex] = [tex]C_{1} N^{b}[/tex]
Where, [tex]C_{N}[/tex] = C is for cost and N is for number of unit
[tex]C_{1}[/tex] = Cost of 1st unit
[tex]N^{b}[/tex] = N is for number of unit and b is for slope of learning curve.
So, b = (Log of the learning rate) / (Log 2)
So, by putting the value, we get
[tex]C_{35}[/tex] = $10 × [tex]35^{\frac{Log 0.9}{log 2} }[/tex]
= $10 × 0.583
= $5.83
Hence, the unit cost for the 35th unit will be $5.83.