Answer:
320 m/s
Explanation:
Parmeters given:
Mass of red blood cells = 9 * 10^(-14) kg
Charge on first red blood cell = -2.3 pC = - 2.3 * 10^(-12) C
Charge on second red blood cell = -3.3 pC = -3.3 * 10^(-12) C
Diameter of red blood cells = 7.5 * 10^(-6) m
Radius of red blood cells 3.75 * 10^(-6) m
When both red blood cells come to closest to each other, the total kinetic energy of both red blood cells will convert into potential energy of the cells (using conservation of energy) , hence:
0.5mv² + 0.5mv² = k(q1)(q2) / 2r
=> mv² = k(q1)(q2) / 2r
v² = k(q1)(q2) / 2mr
v² = ( 9 * 10^9 * - 2.3 * 10^(-12) * - 3.3 * 10^(-12)) / (2 * 9 * 10^(-14) * 3.75 * 10^(-6))
v² = 1.012 * 10^5
=> v = 318.12 m/s
Approximating to 2 significant figures, v = 320 m/s. This is the speed each cell would need.