Weights of American adults are normally distributed with a mean of 180 pounds and a standard deviation of 8 pounds. What is the probability that a randomly selected individual will be between 185 and 190 pounds? Solution: pnorm(190-185,180,8) = 2.24756e-106, which is essentially 0. What was done wrong in this solution?

Respuesta :

Answer:

15.87% probability that a randomly selected individual will be between 185 and 190 pounds

Step-by-step explanation:

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this problem, we have that:

[tex]\mu = 180, \sigma = 8[/tex]

What is the probability that a randomly selected individual will be between 185 and 190 pounds?

This probability is the pvalue of Z when X = 190 subtracted by the pvalue of Z when X = 185. So

X = 190

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{190 - 180}{8}[/tex]

[tex]Z = 1.25[/tex]

[tex]Z = 1.25[/tex] has a pvalue of 0.8944

X = 185

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{185 - 180}{8}[/tex]

[tex]Z = 0.63[/tex]

[tex]Z = 0.63[/tex] has a pvalue of 0.7357

0.8944 - 0.7357 = 0.1587

15.87% probability that a randomly selected individual will be between 185 and 190 pounds

There is 16.2% probability that a randomly selected individual will be between 185 and 190 pounds

Z score

The z score is used to determine by how many standard deviations the raw score is above or below the mean. It is given by:

z = (x - μ) / σ

where μ is the mean, x = raw score and σ is the standard deviation.

Given μ = 180, σ = 8.

For x = 185:

z = (185 - 180)/8 = 0.625

For x = 190:

z = (190 - 180)/8 = 1.25

P(185 < x < 190) = P(0.625 < z < 1.25) = P(z < 1.25) - P(z < 0.625) = 0.8944 - 0.7324 = 16.2%

There is 16.2% probability that a randomly selected individual will be between 185 and 190 pounds

Find out more on Z score at: https://brainly.com/question/25638875

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico