Respuesta :
Answer:
= 746.58N
Explanation:
where,
"m" is the mass of the body
"v" is the linear velocity of the body
"R" is the radius of the circular path.
Mass of the pilot is m = 150 lbs = 68.0389kg
Speed of the pilot is v = 120 ft/s. = 36.576m/s
The radius of the loop is R = 400 ft = 121.92m
F = mv²/R
= (68.0389 × (36.576²)) / 121.92
= 746.58N
The normal force he exerts on the seat of the plane when he is upside down is 746.8 N.
The given parameters;
- weight of the pilot, W = 150 lb = 68.04 kg
- Constant speed, v = 120 ft/s = 36.58 m/s
- radius of curvature, r = 400 ft = 121.9 m
The normal force he exerts on the seat of the plane when he is upside down is calculated as follows;
[tex]F = \frac{mv^2}{r} \\\\F = \frac{(68.04) \times (36.58)^2}{121.9} \\\\F = 746.8 \ N[/tex]
Thus, the normal force he exerts on the seat of the plane when he is upside down is 746.8 N.
Learn more here:https://brainly.com/question/20905151