PLEASE HELP
Which equation represents the following problem?
If it takes 5 hours to travel to the beach, what is the average speed?
A)200 = r x t
B)200 = r x 5
C)d = 200 x 5
D)r x 200 = 5

Respuesta :

Answer: B

Step-by-step explanation:

The formula for speed is distance/time, or s=d/t

We are given 5 hours as the time so we are left with s = d/5 or 5 = d/s.

And we can assume that the distance is 200 miles just by looking at the answer choices.

That is why B is the correct answer.

200 = 5 x r (rate of speed)

Hope this helps! :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico