WILL MARK BRANILEST
How many grams of chlorine gas can be produced if 15 grams of FeCl3 reacts with 4 moles of O2? What is the limiting reactant? What is the excess reactant? If 9.5 grams of Cl2 gas is produced, what is the percent yield?
4FeCl3 + 3O2 --> 2Fe2O3 + 6Cl2
In paragraph form and full sentences, write out the steps used to solve the above stoichiometry calculation. Explain how do we find the limiting reactants, excess reactant, theoretical yield and percent yield?

Respuesta :

Answer:

FeCl3 is the limiting reactant

O2 is in excess

Theoretical yield Cl2 = 9.84 grams

The % yield is 96.5 %

Explanation:

Step 1: Data given

Mass of FeCl3 = 15.0 grams

Moles O2 = 4.0 moles

Mass of Cl2 produced = 9.5 grams

Step 2: The balanced equation

4FeCl3 + 3O2 → 2Fe2O3 + 6Cl2

Step 3: Calculate moles FeCl3

Moles FeCl3 = mass FeCl3 / molar mass FeCl3

Moles FeCl3 = 15.0 grams / 162.2 g/mol

Moles FeCl3 = 0.0925 moles

Step 4: Calculate limiting reactant

FeCl3 is the limiting reactant. Because we have way more (more than ratio 3:4) moles O2 than FeCl3. It will completely be consumed (0.0925 moles). O2 is in excess. There will react = 0.069375 moles O2

There will remain 4.0 - 0.069375 = 3.930625 moles

Step 5: Calculate moles Cl2

For 4 moles FeCl3 we need 3 moles O2 to produce 2 moles Fe2O3 and 6 moles Cl2

For 0.0925 moles FeCl3 moles we'll have 6/4 * 0.0925 = 0.13875 moles Cl2.

Step 6: Calculate mass Cl2

Mass Cl2 = moles * molar mass

Mass Cl2 = 0.13875 moles * 70.9 g/mol

Mass Cl2 = 9.84 grams

Step 7: Calculate % yield

% yield = (actual yield / theoretical yield) * 100%

% yield = (9.5 grams / 9.84 grams ) * 100%

% yield = 96.5 %

The % yield is 96.5 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico