Answer:
[tex]\vec{d}=17.7km[/tex]
Explanation:
Displacement is a vector that defines the position of a particle. The vector extends from the initial position to the final position. Therefore, the displacement only takes into account this positions, since its trajectory is not important:
[tex]\vec{d}=6.3km-1.8km+13.2km\\\vec{d}=17.7km[/tex]