Answer:
$7,600
Step-by-step explanation:
Simpson's annual income = $76,000.
Percentage tax = 10%
This means that 10% of Simpson's annual income was paid as tax.
Amount of tax paid in $ can be gotten as;
10% of $76,000
= 10/100×$76,000
= $7,600
This means Simpsons pay $7,600 in taxes.