Answer:
(B)$1878 Favorable
Explanation:
Fixed Cost = $2,580
Let the number of boats =x
Variable Costs = Cost Per Boat X Number of Boats = 49x
Total Cost of Cleaning Equipment and Supplies = $(2580+49x)
Number of Boats Planned for= 54
Planned Budget for Cleaning Equipment and Supplies = 2,580 + (49 X 54 ) = $5,226
Actual Number if Boats in the Month = 12 boats
Budget for Cleaning Equipment and Supplies = (2,580 + 49 X 12) =$3,168
Spending Variance for Cleaning Equipment and Supplies = Planned Budget - Actual Budget
= 5,226 - 3,168 = $2,058
Since the Planned Budget is Greater than the Budget used, the Variance is Favorable.