A container full of helium gas has a temperature of 42 degrees C. When the gas is transferred to a new container,it has a volume of 895.6 L and a temperature of 68 degrees C. What was the volume of the original container?

Respuesta :

Answer: The volume of the original container is 827.3 L

Explanation:

To calculate the initial volume of the system, we use the equation given by Charles' Law. This law states that volume of the gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure.

Mathematically,

[tex]\frac{V_1}{T_1}=\frac{V_2}{T_2}[/tex]

where,

[tex]V_1\text{ and }T_1[/tex] are the initial volume and temperature of the gas.

[tex]V_2\text{ and }T_2[/tex] are the final volume and temperature of the gas.

We are given:

[tex]V_1=?L\\T_1=42^oC=(42+273)K=315K\\V_2=895.6L\\T_2=68^oC=(68+273)K=341K[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]\frac{V_1}{315K}=\frac{895.6L}{341K}\\\\V_1=\frac{895.6\times 315}{341}=827.3L[/tex]

Hence, the volume of the original container is 827.3 L

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico