Answer:
The current flows through the insulator is 2 mA.
Explanation:
Given that,
Resistance [tex]R=1.00\times10^{9}\ \Omega[/tex]
Voltage = 200 kV
We need to calculate the current
Using ohm's law
[tex]V=IR[/tex]
[tex]I=\dfrac{V}{R}[/tex]
Where, I = current
V = voltage
R = resistance
Put the value into the formula
[tex]I=\dfrac{200\times10^{3}}{1.00\times10^{9}}[/tex]
[tex]I=0.0002\ A[/tex]
[tex]I=2\ mA[/tex]
Hence, The current flows through the insulator is 2 mA.