contestada

An object in free fall travels a distance s that is directly proportional to the square of the time t. If an object falls 1088 feet in 8 seconds, how far will it fall in 10 seconds?

Respuesta :

Answer:

1,700feet

Explanation:

If an object in free fall travels a distance s that is directly proportional to the square of the time t, this can be represented mathematically as;

S = kt²where;

k is the proportionality constant

K = s/t²

s1/t1²= s2/t2²= Sn/tn²= k for values of the distance and time. Using the formula

s1/t1² = s2/t2² where;

s1 is the falling distance in time t1 s2 is the falling distance in time t2

Given s1 = 1088feet, t1 = 8secs, s2 = ? t2 = 10secs

Substituting this value in the formula to get s2, we have;

1088/8²= s2/10²

64s2= 108800

s2 = 108800/64

s2 = 1,700feet

This means the object will fall a distance of 1,700feet in 10seconds

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico