Respuesta :
Here is the full question
A laser beam of wavelength 740 nm shines through a diffraction grating that has 750 lines/mm and observed on a screen 1.4 m behind the grating.
a) How many bright fringes can be observed on a screen?
b) What is the distance between m = 0 and m = 1 bright fringes?
Answer:
a) 3
b) 0.94 m
Explanation:
The wavelength [tex]( \lambda)[/tex] of the laser beam = 740 nm = 7.40 × 10 ⁻⁹ m
The width of the slit (d) = [tex]\frac{1}{number of lines per nm (N)}[/tex]
= [tex]\frac{1}{750*10^3lines/m}[/tex]
= [tex]1.33*10^{-6}m[/tex]
Bright fringe is denoted by [tex]m^{th}[/tex] and the expression for calculating it is given as;
dsin 90° = [tex]m \lambda[/tex]
[tex]d = m \lambda[/tex]
[tex]m =\frac{d}{\lambda}[/tex]
[tex]m=\frac{1.33*10*10^{-6}}{740*10^{-9}}[/tex]
m = 1.80
m ≅ 2
Hence, the maximum number of the bright fringes (N) = 2(1) +1 = 3
b)
To determine the condition of maxima (m) grating is:
dsinθ = mλ
Since m= 0; the bright fringe formation is at the center and there is no point calculating that; since all value from the result will point back to zero
For m=1; then d = 1.33 × 10⁻⁶ ; λ = 740 × 10 ⁻⁹ m
dsinθ = mλ
substituting our values ; we have:
(1.33 × 10⁻⁶)sin θ = (1)(740 × 10 ⁻⁹ m)
sin θ = [tex]\frac{(1)(740*10^{-9}m)}{(1.33*10^{-6})}[/tex]
sin θ = 0.5564
θ = sin⁻¹ (0.5564)
θ = 33.81°
For distance (d) at which maxima (m) =1; we have :
tan θ = [tex]\frac{d}{1.4m}[/tex]
tan (33.81°) = [tex]\frac{d}{1.4m}[/tex]
d = tan (33.81°) (1.4m)
d = 0.9376 m
d = 0.94 m
∴ the distance between m = 0 and m = 1 bright fringes will be:
S = 0.94 m - 0 m
S = 0.94 m