Answer: Profit on disposal = $300
Explanation:
Carrying value = $2500
Engine costs = $700
Repair Cost = $500
Insurance Payout= $3500
The new carrying Value = 2500 + 700 = 3200
Profit on Disposal = 3500 - 3200 = 300
the profit on Disposal that will be recognised in the financial statement is $ 300.
The costs incurred for Repairs are not capitalised in the value of the asset (van) because repairs do not increase the value an asset . It is just an expense incurred to keep the asset working. The amount of $ 700 paid for the engine is capitalised because engine is an asset
that increases the value of the van and the engine can even be sold separately.
The insurance policy payout is treated as a replacement cost since the carrying value is $ 3200 and the insurance payout is $ 3500
the profit realised on disposal is $ 300