A school allots £1500 to spend on a trip to the theatre.
Theatre tickets have a regular cost of £45 each and are on offer for 15% off.
A train ticket for the day will cost £12 each.
If 3 teachers and the maximum number of students attend, how much money will the school have left over​

Respuesta :

Answer:

43

Step-by-step explanation:

The total amount of money is £1500

Cost per person:

  • Theatre tickets cost is on offer = £45 (100%-15%) = 38.25
  • A train ticket for the day will cost £12 each.

= $52.25

=> cost of 3 teachers: 52.25*3 = 150.75

=> cost of students = 1500 - 150.75  = 1349.25

Let x is the number of students (x is a whole number) , and we know each student cost 52.25, so we have the equation:

52.25X = 1349.25  

<=> x ≈25.8 = 25 is the maximum number of students attend

So the cost of 25 students = 25*52.25 = 1360.25

=> money will the school have left over​ = 1349.25   - 1360.25 = 43

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico