The pilot of an aircraft flies due north relative to the ground in a wind blowing 40 km/h toward the east. If his speed relative to the ground is 80 km/h, what is the speed of his airplane relative to the air

Respuesta :

Answer:

Speed of airplane relative to air is 89.4427 m/s.

Explanation:

Given data :-

i) The aircraft flies in north direction.

ii) The speed of aircraft ( v₁ ) = 80 km/h.

iii) The wind blowing in east direction.

iv) The speed of wind ( v₂ ) = 40 km/h.

v) The angle between aircraft and wind is 90°

We have to find the speed of airplane relative to air ( v₁₂ ).

v₁₂ =[tex]\sqrt{40^{2} +80^{2} }[/tex]     = √8000 = 89.4427 m/s.

The speed of airplane relative to air is 89.4427 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico