hannahcastillo1
hannahcastillo1 hannahcastillo1
  • 29-06-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pays $33 for 22 pounds of peanuts.if the price per pound is the same how much will shakira have to pay in order to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

tdog77
tdog77 tdog77
  • 29-06-2016
i'm not 100% sure but i got answer of 10
Answer Link
techienerd techienerd
  • 29-06-2016
$33/22=$1.5 per pound
$1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

Merit verification 1+1+1+1=R 2+2+2+2=T 3+3+3+3=E 4+4+4+4=N 5+5+5+5=?
Help me write my song (please, I'm desperate) okay so this is the pre-chorus and this is what I have so far. I just need need help writing the last line. It ne
What effect did Malcolm X on his world?
I need the Value of x
please helppp will give brainliest
Which one shows the closest distance that the tip of the hand travels from 12 to 4
You are at home watching TV. Your mom calls and asks what you are doing. What do you say?
answer the question please
What is the work done for a car of mass 900 kg to accelerate from 10 m/s to 20 m/s?
What was one result of these regional differences? A) Cities in the South emerged as centers for textile mills. B) Slavery increased in the North as industria