Answer:
The total cost for conversion considering a learning curve of 80%
will be of $ 14,272 plus materials
Explanation:
cost of the first unit:
50 labor hours x ($20 wages + $12 overhead) = $1,600
As there is a learning curve of 80% the cost will reduce at that rate each time the production doubles
We have to solve this as the sum o the time it takes for each product to be produced:
[tex]\sum_1^n \: \: T_1n^{ln 0.8/ln 2}[/tex]
where n is the numebr of unit
units Tn
1 50
2 40
3 35.10518514
4 32
5 29.78186718
6 28.08414811
7 26.72447623
8 25.6
9 24.64748047
10 23.82549374
11 23.10555693
12 22.46731849
13 21.89577608
14 21.37958099
15 20.90995922
16 20.48
Sum 446.0068426
446 hours labor hours x ($20 wage rat + $12 MO) =
$ 14,272