Answer:
Kc of the reaction is 0.9375
Explanation:
Step 1: Data given
Moles of SO2 = 0.40 moles
Moles of O2 = 0.60 moles
Volume = 1.00 L
After the reactio we find 0.30 moles SO3
Step 2: The balanced equation
2 SO2(g) + O2(g) ⇔ 2SO3(g)
Step 3: Calculate Kc
Kc = [SO3]² / ([SO2]²[O2])
Kc = 0.30² / (0.40²*0.60)
Kc = 0.9375
Kc of the reaction is 0.9375