Respuesta :

Answer:

The mass of object is calculated as 5.36 kg

Explanation:

The known terms to find the mass are:

           acceleration of object (a) = 22.35 [tex]m/s^{2}[/tex]

                        Force exerted (F) = 120N

                        mass of an object (m) = ?

From Newton's second law of motion;

                                   F = ma

                           or, 120 = m × 22.35

                          or, m= [tex]\frac{120}{22.35}[/tex] kg

                           ∴ m = 5.36 kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico