pi6dbDominechoopo
pi6dbDominechoopo pi6dbDominechoopo
  • 29-06-2016
  • Arts
contestada

a 3-pound bag of apples costs $5.25. what is the unit price of a pound of apples?

Respuesta :

Jisallyouget
Jisallyouget Jisallyouget
  • 29-06-2016
5.25/3= 1.75
The unit price for a pound of apples is $1.75
Answer Link
desireealexander87
desireealexander87 desireealexander87
  • 08-05-2022

Answer:

$1.75 per pound

10 pounds of apples

y = 1.75x

Explanation:

Ver imagen desireealexander87
Answer Link

Otras preguntas

In order to avoid dehydration teen should
Where does greenland join pangaea? be specific.
How do i find the age of 3 siblings that are conbined together of 27?
Here is another math question that i need help on 5 times 1/3
The passage of the 17th amendment established which of the following similarities between the house and the senate
Which type of writing would you use to convince the school to allow students to earn credit for summer employment?
What was NOT a widespread consequence of World War One A) Millions died from an Influenza epidemic in 1918 B) Thousands of young men were blinded due to poison
What is the difference between the formula mass and the molecular mass?
A committee in Congress is made up of 19 members, and there are 9 more Democrats than Republicans on it. How many Democrats are on the committee?
how can you use 96 to demonstrate a pattern