moone88691yoyo8691 moone88691yoyo8691
  • 29-06-2016
  • Mathematics
contestada

the company also discovered that it costs $16 to produce 2 widgets, $18 dollars to produce 4, and $48 to produce 10. widgets. find the total costs in producing 8 widgets

Respuesta :

carrah13
carrah13 carrah13
  • 29-06-2016
for 8 widgets it would cost $36.... $18 +$18 =$36 
Answer Link

Otras preguntas

What is the PH of a 1.3×(10)^-9 M HBr solution?
help me plz plz will mark branliest
A plant might be emitting some dangerous pollutants that are environmentally harmful, but completely eliminating them would be so expensive that the plant would
What is an imaginary number?
help .help .help .help .help .help .help .help .help .help .help .help .help .help . Do you think states should always obey federal laws and why?
z varies directly with q. when z=2,q=1 . find a formula connecting z and q z=???
write a short note on Magnetic tape as a secondary storage device​
Which type of opportunity (cultural mix, employment, recreation & entertainment or integrated transport), do you think is the most beneficial to people in L
HELP PLS PLS ILL MARK U BRAINLIEST
Solve for x. (geometry)