Answer:
(a) [tex]s(44) = 3.52*10^{6}ft[/tex]
(b) [tex]v(44) = 10*x^{5} ft/s[/tex]
(c) [tex]a(44) = 3636ft/s^{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]s(t) = 1818t^{2}[/tex]
(a) when t = 44sec
[tex]s(44) = 1818(44^{2}) = 1818(1936)\\ \\s(44) = 3519648ft[/tex]
s(44) ≅ [tex]3520000=3.52*10^{6}ft[/tex]
(b) How fast the hammer is traveling i.e. the speed of the hammer.
To find speed, we differentiate the distance s(t) with respect to time, t
[tex]speed,v=\frac{ds(t)}{dt}=\frac{d}{dt}(1818t^{2}) \\\\v = 1818*2t^{2-1}= 1818*2t\\ \\v = 3636t[/tex]
at t = 44sec,
[tex]v = 3636*44=159984ft/s[/tex]
[tex]v[/tex] ≅ [tex]160000ft/s = 1.6*10^{5}ft/s[/tex]
(c) The hammer's acceleration can be obtained by differentiating the speed v(t) with respect to time, t
[tex]acceleration, a = \frac{dv}{dt}=\frac{d}{dt}(3636t)\\ \\a = 3636*1= 3636\\\\a = 3636ft/s^{2}[/tex]
There's no need to substitute t = 44sec because the acceleration is independent of time.