Respuesta :

We know that:
W=Fs
50J=25N*s
s=50J/25N
s=2m

Angela reach 2 m of distance with her grocery bags by applying 25 N force.

Work is the amount of conversion energy from one form to another. It is equal to the product of force applied and displacement.

W = F. d

where,

F = Force = 25 N

d - displacement = 50 J

Put the value in the formula,

[tex]\bold {50J = 25N \times d}\\\\\bold {d= \dfrac {50J}{25N}}\\\\\bold {d=2m}[/tex]

Therefore, Angela reach 2 m of distance with her grocery bags by applying 25 N force.

To know more about Work,

https://brainly.com/question/20703271

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico