limiesm8yelcodelel
limiesm8yelcodelel limiesm8yelcodelel
  • 28-06-2016
  • Mathematics
contestada

which unit rate is the lowest price per ounce? choice a: 25 ounces of potato chips for $3.49 choice b: 45 ounces of potato chips for $4.79

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-07-2016
choice a: 25 ounces of potato chips for $3.49

3.49 / 25 = 0.1396 per ounce

choice b: 45 ounces of potato chips for $4.79

4.79 / 45 = 0.1064 per ounce

Choice B has the lowest price per ounce.
Answer Link
Arieljames791 Arieljames791
  • 26-04-2019

Answer: B

Step-by-step explanation:

CHOICE A equals 14 cent

CHOICE B equals 12 cent

Answer Link

Otras preguntas

the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
what is the theory that tax cuts can raise supply called
how did the constitution fix the problems for no executive branch?
What is one half added to three tenths
Help me on this question plz plz
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide
How do you derive the drift velocity equation (I = nAve)?
How do you derive the drift velocity equation (I = nAve)?
What is a way a cell is put together called?
How do round, spiral, and rod-shaped bacteria look like?