Respuesta :
Answer:
BEP = 14.11%
ROE = 14.6%
ROIC = 10.60%
Explanation:
Calculate its basic earning power (BEP)
The formula for BEP is
BEP = EBIT / Total Assets
To find Total Assets, we can use the ROA formula:
ROA = Net Income / Total Assets
7% = $365,000 / Total Assets
Total Assets = $365,000 / 7%
= $5,214,285.714
Now, we must find the EBIT, which means Earnigns Before Interest and Taxes.
We have a net income of $365,000. The tax rate is 40%. We solve the following formula to find the tax expense:
Tax Expense = $365,000 / ((1 - 40%) / 40%)
= $243,333.333
Now, we add the net income, the tax expense that we found above, and the interest expense:
EBIT = $365,000 + $243,333.333 + $127,750
= $736,083.333
Finally we can find the BEP:
BEP = $736,083.333 / $5,214,285.714
= 0.1411
= 14.11%
2) To find the return on equity, we must first find the common equity
Total Invested Capital = Total Assets - Accounts Payable and Accruals
= $5,214,285.714 - $1,050,000
= $4,164,285.714
Common Equity = Total Invested Capital x 60%
= $4,164,285.714 x 60%
= $2,498,571.428
Now we can solve for ROE
ROE = Net Income / Common Equity
= $365,000 / $2,498,571.428
= 0.1460
= 14.6%
3) To find the return on invested capital, we use this formula:
ROIC = EBIT(1 - T) / Total Invested Capital
= $736,083.333 (1 - 40%) / $4,164,285.714
= 0.1060
= 10.60%
Answer:(1) BEP = 0.12 (2) ROE = 0.09 (3) ROIC = 0.08
Explanation:
Since we are given 7% as ROA
Therefore to calculate total Asset
= Net income / ROA
= 365,000/ 0.07
= $5,214,285.71
To calculate tax expense
= Tax rate × Net income
= 40% × 365,000
= 0.4 × 365,000
= $146,000
EBIT = Net income + Tax expense + interest expense
= 365,000 + 146,000 + 127,750
=$638,750
BEP = EBIT/ Total Assets
= 638,750/5,214,285.17
=0.12
To calculate ROE
ROE = Net income / Shareholders Equity
To calculate shareholders Equity
=Total capital invested = Total Asset - Account payable
= 5,214,285.17 - 1,050,000
= $4,164,285.71
Common Equity = 4,164,285.71 × 60%
= $2,498,571.42
Debt = 4,164,285.71 × 40%
= 1,665,714.06
Shareholders Equity = Common Equity + Debt
= 2,498,571.42 + 1,665,714.06
=$4,164,285.48
ROE = Net income / Shareholders Equity
= 365,000/4,164,285.48
= 0.09
To calculate Return on invested capital
ROIC = Net income / Total invested capital
= 365,000/ 4,164,285.71
=0.08