Respuesta :
Answer: the unit rate for gummy bears is $1.33
the cost of 2 pounds of gummy bunnies is $2.66
Step-by-step explanation:
Three pounds of gummy bunnies are selling for $4.00. This means that the cost of 1 pound of gummy bunnies would be
4/3 = $1.33 per pound
Let x represent the cost of 2 pounds of gummy bunnies.
1 pound = 1.33
2 pounds = x
Cross multiplying, it becomes
x = 2 × 1.33
x = $2.66
Therefore, the cost of 2 pounds of gummy bunnies is $2.66
Two pounds of gummy bears will cost $2.67. The unit rate for each pounds of gummy bears is measured in dollars.
What are word problems?
Word problems in mathematics involve the use of mathematical concepts and arithmetic operations to solve real-life cases. It involves a careful understanding of the problem you want to solve.
From the parameters given:
- 3 pounds costs = $4.00
- 2 pounds will costs = $x
By cross multiplying, we have:
[tex]\mathbf{x = \dfrac{2 \ pounds \times \$4.00}{\$3.00}}[/tex]
x = $2.67
Learn more about word problems in mathematics here:
https://brainly.com/question/21405634