The controller of Crane Industries has collected the following monthly expense data for use in analyzing the cost behavior of maintenance costs. Month Total Maintenance Costs Total Machine Hours January $2,590 330 February 2,890 380 March 3,490 530 April 4,390 660 May 3,090 530 June 4,790 730 Determine the variable cost components using the high-low method.

Respuesta :

Answer:

Variable cost per unit= $5.5 per unit

Explanation:

Giving the following information:

Month Total Maintenance Costs Total Machine Hours

January $2,590 330

February 2,890 380

March 3,490 530

April 4,390 660

May 3,090 530

June 4,790 730

To calculate the variable cost using the high-low method, we need to use the following formula:

Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)

Variable cost per unit= (4,790 - 2,590) / (730 - 330)= 2200/400= $5.5 per unit

ACCESS MORE
EDU ACCESS