Answer:
total cost of goods sold = $354
so correct option is b. $354.
Explanation:
given data
inventory = 30 units
inventory cost = $11 each
purchased = 40 units
purchase cost = $12
sold = 32 units
solution
as per FIFO here units are sold from old purchase
so first here 32 units are sold that is as
cost of goods sold = 30 × $11
cost of goods sold = $330
and remaining 2 unit are
cost of goods sold = 2 × $12
cost of goods sold = $24
so total cost of goods sold = $330 + $24
total cost of goods sold = $354
so correct option is b. $354.