8.
An apple costs a cents while a pear costs b cents more than an apple. Find the total cost of 10 apples
and one dozen pears, giving your answer in dollars.​

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Dozen = 12.

b is the second word in the alphabet so 1 pear = 2 cents.

12 x 2 = 24, each pear will cost 24 cent

The apple cost 1 cent.

So each apple will cost 10 cents, because 10 x 1 = 10.

I don’t know how to show this in dollars but I think it is 10.24 it might be wrong but I don’t know.

ACCESS MORE