Answer:
ω = 0.55 rev/s.
Explanation:
Since there is no external torque, the angular momentum of the system is conserved. Therefore, the angular momentum when the man is at x = 1.9 m is equal to that of x = 0 m.
[tex]L_1 = L_2\\I_1\omega_1 = I_2\omega_2[/tex]
where I is the moment of inertia of the system. The system consist of the merry-go-round which is a solid cylinder and the man which can be regarded as a point object.
The total moment of inertia in the first case is
[tex]I_1 = I_{cylinder} + I_{man} = \frac{1}{2}m_{cylinder}R_{cylinder}^2 + m_{man}d^2 = \frac{1}{2}(72)(1.9)^2 + (97)(1.9)^2 = 480.13[/tex]
The moment of inertia in the second case is
[tex]I_2 = \frac{1}{2}m_{cylinder}R_{cylinder}^2 + m_{man}(0) = \frac{1}{2}(72)(1.9)^2 = 129.96[/tex]
In the second case, the man has no contribution to the moment of inertia of the system, since he stands on the center.
Finally,
[tex]I_1\omega_1 = I_2\omega_2\\(480.13)(0.15) = (129.96)\omega_2\\\omega_2 = 0.55~{\rm rev/s}[/tex]