Respuesta :
Answer: the concentration of the acid (HNO₃) is 0.071M
Explanation:
2HNO₃+ Ba(OH)₂ —> 2H₂O+ Ba(NO₃)₂
nA = 2, Va = 0.115L = 115mL, Ca =?
nB = 1, Vb = 41.1mL, Cb = 0.1M
(Ca x Va) / (Cb x Vb) = nA / nB
(Ca x 115) / (0.1 x 41.1) = 2 / 1
(Ca x 115) / 4.11 = 2
Ca x 115 = 4.11 x 2
Ca = 8.22 / 115
Ca = 0.071M
Answer:
The concentration of the HNO3 solution is 0.0715 M
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the unknown HNO3 solution = 0.115 L
Volume of a 0.100 M Ba(OH)2 solution = 41.1 mL = 0.0411 L
Step 2: The balanced equation
2HNO₃(aq)+Ba(OH)₂(aq) ⟶ 2H₂O(l)+Ba(NO₃)₂(aq)
Step 3: Calculate the concentration of HNO3
a*Cb*Vb = b * Ca*Va
⇒ with a = the coefficient of HNO3 = 2
⇒ with Cb = the concentration of Ba(OH)2 = 0.100 M
⇒ with Vb = the volume of Ba(OH)2 = 0.0411 L
⇒ with b = the coefficient of Ba(OH)2 = 1
⇒ with Ca = the concentration of HNO3 = TO BE DETERMINED
⇒ with Va = the volume of HNO3 = 0.115 L
2*0.100*0.0411 = 1*Ca * 0.115
Ca = 0.0715 M
The concentration of the HNO3 solution is 0.0715 M