Answer:
ratio of the piccolo's length to the flute's length is 0.4916
Explanation:
given data
frequency of piccolo = 522.5 Hz
frequency of flute = 256.9 Hz
to find out
ratio of the piccolo's length to the flute's length
solution
we get here length of tube that is express as
length of tube = velocity of sound ÷ fundamental frequency .......................1
so here ratio of Piccolo length to flute that is
[tex]\frac{L\ picco}{L\ flute} = \frac{f\ flute}{f \ piccolo}[/tex]
[tex]\frac{l \ piccolo}{L\ flute} = \frac{256.9}{522.5}[/tex] = 0.4916
so ratio of the piccolo's length to the flute's length is 0.4916