Answer:
Explanation:
Revenue is $150 per semester credit hour
Materials cost = $21*45=$945
Labor cost = $4500
Overhead cost = $27,000
Total cost=$945+$4500+$27,000=$32,445
Multifactor probability = Revenue/Total cost = (150+80)*45/32,445=10,350/32,445 = 0.32