An initially motionless test car is accelerated uniformly to 145 km / h 145 km/h in 8.78 s 8.78 s before striking a simulated deer. The car is in contact with the faux fawn for 0.815 s , 0.815 s, after which the car is measured to be traveling at 76.5 km / h . 76.5 km/h. What is the magnitude of the acceleration of the car before the collision?

Respuesta :

Answer:

a = 4.59 m/s²

Explanation:

given,

initial speed of the car = 0 m/s

final speed of the car = 145 km/h

1 Km/h = 0.278 m/s

145 Km/h = 145 x 0.278 = 40.31 m/s

time, t = 8.78 m/s

Acceleration of car before collision

[tex]a = \dfrac{\Delta v}{t}[/tex]

[tex]a = \dfrac{v_f- v_i}{t}[/tex]

[tex]a = \dfrac{40.31 - 0 }{8.78}[/tex]

a = 4.59 m/s²

The magnitude of acceleration before collision is 4.59 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS