contestada

How much work must be done to bring three electrons from a great distance apart to 2.5×10−10 m from one another (at the corners of an equilateral triangle)?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Given

Distance between two electrons arranged in equilateral triangle geometry is

[tex]a=2.5\times 10^{-10}\ m[/tex]

Potential Energy Between two system

[tex]U=\frac{kq_1q_2}{r}[/tex]

where [tex]q_1[/tex] and [tex]q_2[/tex] are charges and r is the distance between them

For three Charges Potential Energy is given by

[tex]U=k\left ( \frac{q_1q_2}{r_{12}}+\frac{q_2q_3}{r_{23}}+\frac{q_1q_3}{r_{13}}\right )[/tex]

[tex]q_1=q_2=q_3=1.6\times 10^{-19}\ C[/tex]

[tex]r_{12}=r_{23}=r_{13}[/tex]

[tex]U=3\times \left ( \frac{9\times 10^9\cdot (1.6\times 10^{-19})^2}{(2.5\times 10^{-10})}\right )[/tex]

[tex]=27.648\times 10^{-19}\ J[/tex]                    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico