Answer: The volume of carbon dioxide gas produced is 95.96 L
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]
Given mass of glucose = 126 g
Molar mass of glucose = 180.2 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Moles of glucose}=\frac{126g}{180.2g/mol}=0.699mol[/tex]
The chemical equation for the combustion of glucose follows:
[tex]C_6H_{12}O_6+6O_2\rightarrow 6CO_2+6H_2O[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of glucose reacts with 6 moles of carbon dioxide gas
So, 0.699 moles of glucose will produce = [tex]\frac{6}{1}\times 0.699=4.194mol[/tex] of carbon dioxide gas
At STP:
1 mole of a gas occupies 22.4 L of volume
So, 4.194 moles of carbon dioxide gas will occupy [tex]\frac{22.4}{1}\times 4.194=95.96L[/tex] of volume
Hence, the volume of carbon dioxide gas produced is 95.96 L