Answer: 0.46L
Explanation:
KH = 0.158mol/L/atm
Pg= 735 torr = 735/760 = 0.967atm
C=?
C = KH x Pg = 0.158 x 0967
C = 0.153mol/L
T= 24°C = 24 +273 = 297K
R = 0.082atm.L/K/mol
P = 0.967atm
V = 1.78 L
n=?
PV = nRT
n = PV /RT = (0.967x1.78)/(0.082x297)
n = 0.071mol
0.153mol dissolves in 1L of water. therefore, 0.071mol will dissolve in = 0.071/0.153 = 0.46L