Answer:
3.65 x 10¹⁰ electrons
Explanation:
we'll apply the following equation for electric field of a point charge on a spherical conductor
[tex]E = k \frac{q}{r^{2} }[/tex]
where E is the electric field
k is a constant of the value 8.99 x 10⁹ Nm²/C²
r is the radius of the spherical conductor
q is the total charge in the sphere
Given diameter d =41.0cm, radius r = 20.5cm = 0.205m (convert cm to m)
Electrical field E = 1250 N/C
we are asked to determine how many excess electrons must be added to the surface of the sphere to produce this electric field
[tex]E = k \frac{q}{r^{2} }[/tex]
q = E x r²
k
q = 1250 N/C x 0.205m²
8.99 x 10⁹ Nm²/C²
q = 5.84 x 10⁻⁹ C
this is the total charge in the sphere
To determine the number of electrons, we can divide the charge q by the charge on an electron e (1.6 x 10⁻¹⁹C)
[tex]n = \frac{q}{e}[/tex]
n = 5.84 x 10⁻⁹ C
1.6 x 10⁻¹⁹C
n = 3.65 x 10¹⁰ electrons
Therefore, to apply an electric field of magnitude 1250 N/C, the isolated spherical conductor must contain 3.65 x 10¹⁰ electrons