Answer:
4939200 m
Explanation:
v = Velocity of sound in air = 343 m/s (general value)
For the echo to reach Rip van Winkle it must cover the distance to the mountain twice. So, time taken for the sound traveling to the mountain once
[tex]t=\dfrac{8}{2}=4\ hr[/tex]
Distance is given by
[tex]s=vt\\\Rightarrow s=343\times 4\times 60\times 60\\\Rightarrow s=4939200\ m=4939.2\ km[/tex]
The distance to the mountain is 4939200 m