Respuesta :

Answer:

$44,325.

Explanation:

In this question we use the future value formula which is shown below:

Future value = Present value × (1 + interest rate)^number of years

                     = $22,500 × (1 + 0.07)^10

                     = $22,500 × 1.97

                     = $44,325

We simply applied the future value by considering the present value, interest rate and the number of years

ACCESS MORE
EDU ACCESS