Two poles with different heights stand side by side. One pole is 4 meters tall, and casts a shadow that is 11 meters long. The other pole is 6 meters tall. How long is the shadow of the second pole

Respuesta :

Answer:

16.5m

Step-by-step explanation:

We attack this by forming ratios

Pole 1  = 4:11

Pole 2 = 6:x

By corss multiplication, 4x = 66

x = 66/4

x = 16.5m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico